Manisa su tesisatçısı Manisa sıhhi su tesisatçı su kaçağı tespiti klozet tamiri tesisat kameralı tıkanıklık açma doğalgaz kalorifer petek temizleme.

Radyatör Nasıl Havalandırılır?

0 99

Eviniz 2 katlı ise önce alt kattaki radyatörlerin havasını almaya başlamalısınız. Ayrıca kazandan en uzak olan radyatörle başlamanız da tavsiye edilir. Alt kattaki tüm radyatörlerin havasını aldıktan sonra, yine kazandan en uzaktaki radyatörden başlayarak üst kata geçersiniz.

Bir radyatörün havasını alma işlemine başlamadan önce merkezi ısıtma sistemini kapattığınızdan emin olmayı unutmayın. Bu çok önemlidir, çünkü bazı su pompaları – sistemin neresine takıldıklarına bağlı olarak – aslında radyatöre ve dolayısıyla siz boşaltma valfini açarken açılırlarsa ısıtma sistemine daha fazla hava emecektir.

Radyatörün Havası Nasıl Alınır?

Radyatörden çıkan suyu almak için bir radyatör anahtarına, kuru bir bez veya havluya ve bir kaba ihtiyacınız olacaktır. Radyatör anahtarınız yoksa, bunları herhangi bir yapı markette bulabilirsiniz. Pense de işe yarayabilir, ancak valfe zarar verme şansınız vardır, bu nedenle uygun bir anahtar şiddetle tavsiye edilir.

Başlamadan önce, merkezi ısıtmanızın kapalı olduğundan emin olun. Radyatörlerin havasını alırken kaloriferin açık olması çok tehlikelidir, en son isteyeceğiniz şey borulardan kaynar su fışkırmaktır.

Radyatörün tepesinde kare bir “hava tahliye vidası” görmelisiniz. Radyatördeki havayı ve suyu boşaltmak için çevirmeniz gereken kısım burasıdır. Herhangi bir suyu yakalamak için kabınızı bu alanın altındaki zemine koymak isteyeceksiniz.

Teknoloji sayesinde tesisatçılar önemli aşamaları daha hızlı tespit edebiliyor. Haberler bu anlamda müjdeler veriyor.Hava alma vidasını saat yönünün tersine çevirin – Hava alma vidasını saat yönünün tersine çevirmek için anahtarı kullanın, bez kavramaya yardımcı olacaktır. Hava kaçarken bir tıslama sesi duymalısınız, suyu tutmak için bezi kullanın.

Tıslayan hava durduğunda ve sürekli bir su damlaması olduğunda, radyatörün havası tamamen alınır. Hava alma vidasını sıkmak için anahtarı kullanın, ancak valfe zarar verebileceğinizden bunu çok sıkı yapmayın.

Paslanmayı önlemek için radyatördeki suyu silin, ardından önceki adımları tekrarlayarak bir sonraki radyatöre geçin. Bu şekilde havalandırma işlemini tamamlayabilirsiniz. Kombi ve kalorifer tesisatı bakım ve tamir sorunları için profesyonel destek almak isterseniz Manisa tesisatçı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99